beach

Oportunista

TÝDEN.CZ

20. 10. 2018
Rubrika: O zvířatech

Cirkusy bez zvířat

Autor: Karel Ladislav

21.03.2015 09:12

Do našeho města zavítal cirkus. Jako na potvoru mají s sebou i zvířata, která týrají, mučí hlady a žízní, drží je v klecích a tahají je za vocas. No hnus. Děti se na to nemohou dívat, je jim do breku. Však taky na jejich trapná vystoupení nechodí nikdo normální.

Ale jsme město moderní a to by bylo, aby se nenašlo pár uvědomělých spoluobčanů, co si vzali za vlastní štěstí nebohých cirkusových zvířátek. Nelenili a na zítřek přichystali pro trýznitele nemilé překvapení. Před představením se postaví ke stanu a neohroženě se vytasí s transparenty, s nápisy schválenými v Bruseli, s hesly jako Zvíře je taky člověk nebo Lidská práva jsou pro všechny.

Tleskám sice bujaře, ale neodpustím si kritickou výtku. To je málo! U nás ve fabrice je to ještě horší. Jsme omezeni ve svobodě pohybu, osm hodin se nemůžeme hnout z fleku. Žrádlo nám dávají jen jednou denně a ještě za ně chtějí platit. Nikoho nezajímá, že se při práci ušpiníme a že proto smrdíme. Stejně jako zvířata v maringotkách musejí někteří z nás  jezdit na cesty, i když se jim vůbec nechce. Celá kolbenka je obehnána plotem a jeho přelezení hlídají gorily v uniformách.

Ze všeho nejhorší je, když se ubližuje dětem. V šesti letech, místo toho, aby si hrály na paloučku a obdivovaly motýly, jsou násilím přinuceny chodit do vězení, jemuž se eufemisticky říká škola. Skoro celý den sedí, jako by byly přivázány, na židli a nesmějí se ani pohnout. Opuštění tohoto arestu je povoleno až v hodinách odpoledních. To již slabší kusy odpadají, umdlévají a jsou smutné.

Aktivistům se asi nepodaří zrušit nucené práce a sadistickou školní docházku hned, ale začít u cirkusu a vytrvat je dobrý začátek. Jenom si přitom musejí uvědomit, že i zaměstnanci cirkusu jsou vykořisťováni. I oni musejí žít na malém prostoru a každou chvíli se posunout k jinému městu. 

Já osobně půjdu do cirkusu až poté, co bude úplně očištěn od všeho zlého. Budu se radostně účastnit představení, v jehož programu nebude vystupovat ani trýzněná zvěř, ani zneužívaní lidé. To teprve bude zážitek, panečku. 

http://strakonicky.denik.cz/zpravy_region/protest-proti-zviratum-v-cirkuse-byl-klidny-20150324.html 

 

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Karel Ladislav

Jít svou vlastní cestou, mnohdy proti proudu, někdy, nepopulárně, s proudem.
foto_fkladislav.jpg
Oblíbenost autora: 4.25

O autorovi

Jsem konzervativec bez přívlastků. Odmítám vše nové, které se jeví lepší jen proto, že je to moderní. Již jsem publikoval. Kdo chce, najde si. Ale já jdu dál. Lecos bych dnes napsal jinak, což neznamená, že v podstatných věcech měním názor. Neměním. Protože mě zajímá obsah, nikoli forma. Narozen necelé dva měsíce po vstupu vojsk Varšavské smlouvy na naše území, léta Páně 1968.

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

beach
TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA